برش سنگ

یک كوپ سنگ كه از معدن جدا می‌شود دارای 6 وجه است كه در اغلب موارد برخی وجه‌های آن كاملا منظم نیست و ممكن است در چند وجه آن شكست‌هایی وجود داشته باشد كه كوپ سنگ را از شكل یک مكعب مستطیل منظم خارج كند. بدین‌ترتیب گاهی برای هموار كردن آن وجه نامنظم كوپ سنگ از اره‌ای به نام اره تک لام استفاده می‌شود. علاوه بر این برای بریدن یك شمش سنگی نیز می‌توان از این اره استفاده كرد. اره تک لام یک تیغ اره بزرگ است كه از دو طرف به دو بازوی متحرک متصل شده است.

علاوه بر تک لام، اره‌های عظیم چند تیغه نیز در سنگبری‌های مجهز موجود است كه مناسب ترین و دقیق ترین وسیله برای بریدن پلاكهای سنگی هم اندازه است. فاصله بین تیغه های آن قابل تنظیم است كه معمولا به دلیل حجم برش بسیار بالای سنگ‌های پلاک استاندارد كه قطر آنها 2 سانتی‌متر است، فاصله هر تیغ اره تا تیغ اره كناری 2 سانتی متر است. همانگونه كه قبلا توضیح داده شد وقتی كوپ سنگ زیر تیغه‌های این اره قرار می‌گیرد الماسهای موجود در لبه تیغه ها سبب می شود تا در مجموع 2 میلی متر از سطح هر پلاك سنگ به صورت پودر روی زمین بریزد و در اصطلاح جزء پرت سنگ قرار گیرد.
و اما قله بر كه وسیله ای برای برش سنگ است معمولا برای جدا كردن شمش هایی با ابعاد كوچكتر و نیز با سرعتی بالاتر از نسبت به اره تك لام مورد استفاده قرار می گیرد. هر دستگاه قله بردارای دو تیغ اره دایره ای شكل است كه یكی به صورت عمودی و دیگری به صورت افقی تعبیه شده و به طور همزمان طول و عرض شمش یا پلاك را می برند.
علاوه بر سه دستگاه مذكور ، انواع فرزهای دستی ، طولی بر، كله بر یا همان عرضی بر برای برش هایی در ابعاد یك پلاك سنگی ( نه یك كوپ سنگ) موجود است.