واترجت

اصطلاح سنگ واترجت به نوع دستگاه برای آماده سازی این سنگ بر می‌گردد. دستگاه واتر جت یک نوع دستگاه برش سرد است. نحوه کار دستگاه واترجت بر مبنای فشار آب قوی است. واتر جت به معنی موتور فشار آب است. این دستگاه برش، آب را از طریق یک نازل با قطر خیلی کم (سرعتی در حدود 900 متر بر ثانیه) بر روی سطح سنگ می‌پاشد و باعث ایجاد برش و یا اثر خواهد شد. البته خروجی این دستگاه صرفا آب نیست. مایعی به نام ابرسیو abrasive که مایعی ساینده برای اجسام سخت است با آب ترکیب شده و بر روی سنگ تزریق می‌شود. این دستگاه می‌تواند طرح‌های مورد نظر را با همین روش با قدرت موتوری که فشار آب آن حدود 4000 تا 6200 است را بر روی سنگ اعمال نماید.

نحوه کار دستگاه واترجت شبیه به دستگاه CNC است. این دستگاه‌ها با سیستم کنترل عددی کامپیوتری کار می‌کنند. طرح در یک نرم افزاری مانند کرل دراو، اتوکد، کتیا و … به صورت خطی کشیده شده سپس یک نرم افزار واسطه آن را به Gcode تبدیل می‌کند و آن را به سیستم کامپیوتری دستگاه ارائه می‌دهد. بعد از آن دستگاه برش بر اساس آن اطلاعات بر روی هر متریالی که لازم باشد برش ایجاد می‌کند.

برش واترجت دارای قدرت بالایی هستند و می‌توانند بدون آسیب رساندن و ترک خوردن و… هر سنگی با ضریب سختی بالا را برش دهد. در مورد سنگ‌ها بهترین ابزار برای برش واترجت ها هستند. برشی دقیق و با لبه‌های صاف و تمیز توسط برش واتر جت انجام می‌گیرد.